Przyjaźń między dziećmi: Czego dzieci potrzebują od siebie nawzajemDzieci potrzebują przyjaciół. Jest to fakt życia dla dzieci, a także coś, co większość dorosłych wspomina z sentymentem. Nawiązywanie przyjaźni to jedna z najlepszych rzeczy w byciu dzieckiem. Ale zaprzyjaźnianie się jest również przerażającą perspektywą, zwłaszcza jeśli jesteś nieśmiały lub obawiasz się nowych ludzi. Nawiązanie kontaktu z kimś nowym może być denerwujące nawet dla osoby dorosłej, a co dopiero dla dziecka, które dopiero rozwija swoją mowę i pewność siebie. Dzieci mają jednak wyjątkowy talent do rozpoznawania, kiedy łączą się z inną osobą na podstawowym poziomie - nawet jeśli początkowo nie wiedzą, jak to wyrazić. W tym artykule omówimy korzyści płynące z przyjaźni dla dzieci, co sprawia, że są dobrymi przyjaciółmi i jak można pomóc dzieciom nawiązać przyjaźń szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakie są korzyści z przyjaźni dla dzieci?

Przyjaźń przynosi dzieciom i młodzieży wiele korzyści. Obejmują one:

  • Poprawa samooceny: Jednym z najbardziej oczywistych powodów, dla których przyjaźń jest ważna dla dzieci jest to, że poprawia samoocenę. Dzieci, które mają wspierające i kochające przyjaźnie, częściej mają wysoką samoocenę i dobrze się czują we własnej skórze. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które zmagają się z niską samooceną lub mają małą pewność siebie.
  • Lepsze zdrowie psychiczne i mniej problemów ze zdrowiem psychicznym: Istnieje silny związek między bliskimi przyjaźniami a dobrym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym u dzieci. Gdy dzieci mają bliskich przyjaciół, rzadziej cierpią na problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, zaburzenia odżywiania i niska samoocena. Jest też mniej prawdopodobne, że będą się angażować w ryzykowne lub niebezpieczne zachowania, takie jak nadużywanie substancji i seks z nieletnimi.

Jak wygląda dobry przyjaciel?

Przyjaźń to coś, co rozwija się między dwojgiem ludzi z czasem i nie jest czymś, co możemy dokładnie zdefiniować. Zamiast tego, jest to coś, co rozwija się organicznie między dwiema osobami i może być określone tylko poprzez patrzenie na jego postęp. Ogólnie rzecz biorąc, jednak dobry przyjaciel podejmie wysiłek, aby zrozumieć i wspierać siebie nawzajem. Będą słuchać, kiedy ich przyjaciel potrzebuje porozmawiać i na odwrót. Będą cenić swoją przyjaźń i traktować siebie nawzajem z szacunkiem. Aby stać się dobrym przyjacielem, dziecko musi być otwarte na przyjęcie przyjaźni. Jeśli dziecko jest zbyt nieśmiałe lub wycofane, aby nawiązać przyjaźń, będzie miało trudności. Dziecko, które jest otwarte na zawieranie przyjaźni, będzie przyjaźnie nastawione do innych, nawiąże kontakt wzrokowy, zaoferuje pomoc, będzie zadawać pytania i ogólnie wykaże zainteresowanie innymi ludźmi. Takie dziecko szybko zaprzyjaźni się z innymi.