Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które pomaga w codziennym życiu aktywnego terenowca. Ułatwia szybkie wydostanie pojazdu z trudnego podłoża oraz redukuje związane z tym zagrożenie. Ważne jednak, aby za jej obsługę odpowiadała osoba o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Zastanawiasz się, jak prawidłowo korzystać z wyciągarki? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Do czego służy wyciągarka samochodowa?
Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które przydaje się w wielu pojazdach. Stosuje się je zarówno w autach specjalistycznych (np.: pojazdy pomocy drogowej, samochody ciężarowe), jak i tych wykorzystywanych hobbystycznie (np. auta terenowe). Podstawowym zadaniem wyciągarki jest ułatwienie wydostania się pojazdu z trudnego terenu, w tym m.in.: z błota, zaspy śniegu czy też z piaszczystego podłoża. Stosuje się ją wtedy, gdy uwięziony samochód za pomocą własnego napędu nie jest w stanie się uwolnić lub wiązałoby się to z dużym ryzykiem jego uszkodzenia lub wypadku. Ponadto wyciągarka przyda się wtedy, gdy w trudnym terenie ugrzęźnie ładunek i należy go wyciągnąć. Samochód z wyciągarką powoduje, że staje się niezawodnym pojazdem specjalnym, który może pomóc innym w trudnych sytuacjach. Warto również pomyśleć o wyciągarce z chłodzeniem silnika, dzięki czemu któremu będzie ona mogła pracować nawet w najtrudniejszych warunkach.
Na stronie https://hydromech.eu/pl/menu/wyciagarki-1005.html znajdziesz szeroki wybór profesjonalnych wyciągarek renomowanych producentów.
Zasady prawidłowej obsługi wyciągarki samochodowej
W trakcie obsługiwania wyciągarki samochodowej należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Powinno się stosować ją zgodnie z instrukcją producenta oraz sprawdzonymi praktykami. To klucz do tego, aby zadbać o: siebie, inne osoby postronne oraz mienie. Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy najważniejsze zasady obsługi wyciągarki samochodowej, które powinien przyswoić sobie każdy użytkownik.
Zweryfikuj poprawne działanie wyciągarki
Już po montażu wyciągarki w pojeździe należy zweryfikować jej działanie. W tym celu rekomenduje się kilkukrotne rozwinięcie i zwinięcie liny na sucho. Dzięki temu wyłapiesz ewentualne nieprawidłowości, a urządzenie będzie gotowe do użycia wtedy, gdy będzie to konieczne.
Ustabilizuj pojazd z wyciągarką
Przed rozpoczęciem wciągania innego pojazdu lub ładunku należy ustabilizować pojazd. W tym celu zaciągnij hamulec ręczny, a pod koła podłóż kliny. Upewnij się, że samochodowi nie grozi niekontrolowane przemieszczenie się.
Podłącz linę do innego pojazdu lub ładunku
Następnie odwiń niezbędną ilość liny i zakotwicz ją w wyciąganym pojeździe lub ładunku. Upewnij się, że w trakcie wyciągania nie dojdzie do zerwania kotwicy, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Rozpocznij wyciąganie auta lub ładunku
Po podłączeniu możesz rozpocząć wyciąganie pojazdu lub ładunku. Rekomenduje się, aby w tym czasie kierowca auta z wyciągarką znajdował się na miejscu kierowcy, aby w porę zareagować. Alternatywą jest sterowanie spoza auta. Wówczas należy zwolnić hamulec i przełączyć bieg na luz. Pamiętaj przy tym, aby nie pomagać wyciągarce napędem samochodu.
Rozłącz linę i zwiń ją
Po wyciągnięciu pojazdu lub ładunku można rozłączyć linę. Zrób to po wcześniejszym jej poluzowaniu i odłączeniu. Następnie wykonaj czynność zwijania liny w wyciągarce za pomocą dedykowanego pilota. Jeżeli wyciągarka jest zatrzymywana pod obciążeniem, to pamiętaj o położeniu klinów pod ładunek lub koła samochodu.
- Zewnętrzny materiał partnerski