Czym charakteryzują się młotki?

Młotek należy do najstarszych narzędzi ręcznych, dzięki któremu bez problemu wykonamy obróbkę, wbijanie w inne narzędzie lub po wbijemy gwoździe. Stanowią także podstawowe wyposażenie każdego warsztatu zarówno profesjonalnego, jak i tego przydomowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ile rodzajów młotków dostępnych jest na rynku. Sprawdźmy więc, na jakie odmiany tego narzędzia możemy trafić w każdym markecie budowlanym.

Czym są młotki i jak są zbudowane?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, młotek należy do najstarszej, a także najpopularniejszej grupy narzędzi ręcznych. Wykorzystywany jest najczęściej do wbijania gwoździ, a także w celu wykonania obróbki materiału, uderzając o innych przedmiot, np. dłuta. Działanie młotka jest dość proste, a jego energia uderzenia gromadzi się w obuchu, który podczas wykonania zamachu i uderzenia, przekazywana jest obrabianym częściom. Jak w takim razie zbudowany jest młotek?

Klasyczny młotek skonstruowany jest z dwóch elementów, na które składają się obuch i trzonek. Ze względu na swoją prostą budowę są uznawane za trwałe i wytrzymałe urządzenie. Może przetrwać nawet kilkanaście lat, nie tracąc swojej funkcjonalności. Obuch wykonywany jest najczęściej ze stali, który swoim wyglądem przypomina prostopadłościan. Natomiast tworzywem do wykonywania trzonka jest twarde drewno. Nierzadko oba te elementy odlewane są w jednej formie, tworząc całość.

Jakie są rodzaje młotków i do czego służą?

W marketach budowlanych możemy spotkać całe mnóstwo różnych młotków. Oprócz tych tradycyjnych, znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym, a także profesjonalnym warsztacie, możemy znaleźć także profesjonalne modele. Sprawdźmy zatem jakie rodzaje młotków dostępne są na rynku i do czego służy każdy z nich.

Młotek blacharski

Młotek blacharski spotkać możemy przede wszystkim w warsztacie samochodowym, w którym zajmują się renowacją oraz blacharką aut. Młotki te dostępne są z obuchem o różnych kształtach, najczęściej wykonane z gumy.

Młotek ciesielski

Młotek ciesielski swoje zastosowanie znajdzie w dekarstwie. Służą do wbijania gwoździ, a także ich wyciągania. Wszystko to dzięki ukształtowanej drugiej części obucha, przypominająca dwa zęby.

Młotek ślusarski

Młotek ślusarski sprawdzi się w każdego rodzaju branży, gdyż jest to najpopularniejszy wariant młotka. Służy do wbijania gwoździ, a także podczas robót blacharskich.

Młotek brukarski

Młotek brukarski wykorzystuje się przy pracach brukarskich, takich jak między innymi podbijania kostki brukowej. Wyróżniają się przede wszystkim dużym obuchem.

Młotek murarski

Młotek murarski jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest we wszelkich robotach murarskich. Wyróżnia go długi, stalowy obuch, który z jednej strony jest płaski, a z drugiej strony zakrzywiony. Sprawdzi się podczas łamania cegieł, zbijania tynku oraz przybijania.

Młotek kamieniarski

Młotek kamieniarski najczęściej używa się przy brukowaniu. Jego obuch z dwóch stron posiada tępe zakończenie.

Jakie są główne parametry młotka?

Mimo iż młotki posiadają prostą konstrukcję, to i tak wyróżnia się kilka parametrów technicznych, które powinny posiadać. Pierwszym z nich jest ciężar. Najczęściej wynosi od 0,5 do 2 kg. Zdarzają się i tak takie o wadze 20 kg. Ich ciężar uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Drugim elementem jest rodzaj i długość uchwytu. Jest to dość ważna kwestia, która ma duży wpływ na bezpieczeństwo operatora. Trzecim, ostatnim parametrem jest długość i kształt obucha. Ich przeciętny wymiar wynosi od 10 do 20 cm. W przypadku młotków to właśnie ten element odpowiada za konkretny model.

Szeroka oferta narzędzi ręcznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne