Stonehenge: Tajemnica, która nigdy nie została rozwiązanaKiedy myślisz o Anglii, przychodzą ci na myśl obrazy zielonych łąk, małych wiosek i słynnych zabytków. Nigdzie indziej na świecie historia nie jest tak dostępna jak w Wielkiej Brytanii. To tak, jakby wieki były niemal schowane w tym dziewiczym otoczeniu, czekając na odkrycie. Ale co jakiś czas pojawia się ukryty klejnot, który przełamuje wszelkie oczekiwania i pozostawia Cię bez wyrazu z zachwytu. Jednym z takich miejsc jest Stonehenge - starożytny pomnik położony w angielskim hrabstwie Wiltshire, niedaleko miasta Salisbury. Tajemnica otaczająca jego budowę przez wieki zaskakiwała historyków, ale nawet dziś nikt nie może się zgodzić co do tego, kto i dlaczego go zbudował?

Wprowadzenie do Stonehenge

Stonehenge to prehistoryczny zabytek położony w angielskim hrabstwie Wiltshire, w pobliżu miasta Salisbury. Ten pierścień stojących kamieni jest jednym z najbardziej znanych prehistorycznych miejsc na świecie. Od tysięcy lat jest celem podróży i archeologów. Okoliczny krajobraz jest pełen innych starożytnych miejsc, w tym wielu kopców pogrzebowych, a samo Stonehenge stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Archeolodzy uważają, że pierwsze kamienie zostały wzniesione między 3000 a 2500 r. p.n.e., a miejsce to słynie z wyrównania przesilenia, oznaczającego najdłuższy i najkrótszy dzień w roku. W przeszłości miejsce to było wykorzystywane jako skarbiec, miejsce leczenia, miejsce egzekucji i miejsce pochówku.

Kto zbudował Stonehenge?

Nikt nie wie, kto i dlaczego zbudował Stonehenge. Teorie obfitują, ale nikt nigdy nie był w stanie udowodnić swoich pomysłów. Uważa się, że Stonehenge zostało zbudowane między 3000 a 1100 rokiem p.n.e. Archeolodzy zgadzają się obecnie, że budowa pomnika rozpoczęła się w okresie neolitu, choć wielu wcześniej uważało, że jest to produkt epoki brązu. Stonehenge to pierścień stojących kamieni ustawionych w obrębie wałów ziemnych. Pierwotne przeznaczenie tego starożytnego miejsca jest przedmiotem dyskusji, ale kultura popularna przypisuje mu znaczenie jako miejsca szamańskich i leczniczych rytuałów, miejsca egzekucji, kalendarza, obserwatorium astronomicznego, miejsca kultu lub jakiejś kombinacji powyższych. Miejsce to zostało dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku.