To co fascynujące

Ludzie wolni

L

Patrzę właśnie na człowieka, który cieszy się i uśmiecha, bo myśli, że podejmuje decyzje.
Myśli on, że to co zrobi jest wynikiem jego działania. A to co myśli jest wynikiem jego wyboru. Śmiały z niego głupiec. Głupiec. Bo to głupie wyobrażenie o życiu. Że jego myśli są jego. Że jego działanie wynika z niego. Że jego decyzje mogą zmienić rzecz. Z pewnością nie wierzy w Boga. Nie da się kontrolować rzeczywistości z góry zaplanowanej.
Kiedy patrzę na człowieka kochającego się w wolności widzę człowieka złego w środku. Wola zatruwa duszę szybciej niż władza. Rozdziera człowieka na wylot szybciej i bardziej dotkliwie bo została pokochana przez człowieka świadomego. Oto największe kłamstwo dziejowe. Dać niewolnikowi wolność. Wolę do działania. Przeciwstawi się w efekcie swojemu bratu dla miłości do władcy. Ale kocha władcę tak długo jak długo sam jest maluczki. Kiedy zaś jego wola będzie w połowie tak silna jak władcy, wtedy będzie stawiał mu wyzwanie tak długo aż któryś z nich polegnie. Oto zaklęte koło wiecznej przemiany. Ale czy samo koło nie stanowi problemu. Czy przemiana może nastąpi w obiegu zamkniętym? Czy istnieje bóg w świecie który zjada swój ogon?
Wolność to puste słowo. Wkłada miecz do ręki. Każe wojować. Jezus nie umie odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie zmienił swojego losu. Człowiek wolny przeciwnie. Ma uzasadnienie. Zaś człowiek pozbawiony woli wzrusza ramionami. Człowiek wolny przekonuje. A tam gdzie jest wolność jest też cel. Tam gdzie nie ma wolności jest rozwój. Czy bóg kiedykolwiek obiecał rozwój poprzez cel? Czy obiecał wolność? Czy obiecał władzę?
Dziwię się kiedy patrzę na człowieka, który poddaje się iluzji podejmowania decyzji. Czy nie rozumie on, że kiedy osiągnie każdy cel dzięki dobrym decyzjom to stanie w punkcie wyjścia. Zdobędzie cały świat i zacznie nudzić się tak samo jak wtedy, kiedy miał 16 lat. Ironia losu to najlepszy komik. A władców świata było tak wielu, że nawet bóg o nich nie pamięta. Widziałem zbyt wielu których życie złamało się w momencie kiedy zorientowali się, że całe życie poświecili dla przejażdżki na karuzeli.
“Chcę tylko domu, pracy i spokoju”. Tak mówią Ci, którzy udają skromnych. “To przecież tak niewiele”. Dodają. Nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, że rozpoczęli drogę zależności. Każdy sukces rodzi kolejną potrzebę. Nie dotrą jednak nigdzie. Położyć się i pozwolić aby bieg rzeczy nadał swój obrót. Oto czego nauczam. Wyzwolić się z ciężaru wolności. Odrzucić iluzję decyzji. Pozbyć się celowości. Poddać się. Obserwować to co się dzieje. Tak jak obserwuje się dzieło sztuki. Film, obraz książkę. Oto co znaczy odwaga życia. Wojownik najbardziej boi się medytującego mnicha. Wojownicy tworzą historię. Mnisi poznają istotę życia. Mnisi nie osiągają sukcesów. To co im się przytrafia jest przygodą. Sukces jest dzieckiem wojny. A wojna ma dwóch ojców.

O autorze:

Tomasz Mirecki

2 komentarze

  • A ja uważam,że cały kłopot jest w tym,że każdemu z Nas zdarza się decydować o losie drugiego człowieka.

    • Tak tak, ale to jest osobny temat. I odwieczne pytanie. Czy można przemocą zmusić kogoś do tego, żeby nie decydował za Ciebie?

To co fascynujące

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze