To co fascynujące

Uczciwość

U

Z wiekiem ubywa mi uczciwości. A ubytek ten jest niemożliwy do zauważenia. Jak kwiat ulotna jest uczciwość. Jak kwiat ulotna jest dusza. Dusza umiera wcześniej niż uczciwość.
Znam ludzi, którzy nie dostrzegają różnicy pomiędzy uczciwością i kłamstwem. Milczą oni kiedy wypowiedź okazałaby się niekorzystna. Kłamią kiedy nie mogą już milczeć. Służą korzyści. Myślą, że
korzyść jest ważniejsza od duszy. Korzyść karmi ciało. Uczciwość karmi duszę. Kiedy nastaje konflikt pomiędzy ciałem i duszą jednostka musi wybrać duszę. Ta nauka już dawno umarła. Dzisiaj kult ciała świeci triumfy. Niemodne i niemoralne prawie jest reklamować ducha. Śmieją się ze mnie kiedy przypominam, że o dusze trzeba dbać. Bo dusza umrzeć może wcześniej niż ciało((tak mówił Nietzsche. Nie wiem dokładnie gdzie, ale to ma mniejsze znaczenie. Miał rację)). I umiera. Widzę ludzi bez duszy, którzy mówią o moralności. Widzę ich jak mówią o tym co słuszne i dobre. Śmieję się z nich do łez.
Atakują mnie ludzie bez duszy. Boję się ich bardziej niż dzikiego i głodnego zwierzęcia w dżungli. Zwierzęta mają przecież duszę zwierzęcą((myśląc zgodnie z Arystotelesem)). Oni nie mają już duszy ludzkiej. Są gorsi od zwierzęcia. Zabiją nawet kiedy nie są głodni.
Niektórzy stają się ofiarą własnej chciwości. Jestem przekonany, że to chciwość właśnie zabija duszę. Jednostka nie wie, że przez chciwość może dokonać nieodwracalnego unicestwienia siebie samej. Niestety nie może uzyskać rozgrzeszenia. Nie wierzę w rozgrzeszenie. Wierzę w grzech.
Z wiekiem ubywa mi uczciwości. Kiedy ktoś dbał o moje potrzeby fizyczne mogłem być uczciwy. Dzisiaj muszę nauczyć się tego, że nie wolno przehandlować  mi uczciwości za ciepłe pomieszczenie i ciepłą zupę. Uczciwość nadana wraz z duszą w momencie narodzenia((a może wcześniej)) jest wartością, o którą trzeba dbać. Oto przedmiot medytacji.

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze