To co fascynujące

Tańczy ten, który dąży do niczego

T

Gdyby wiedział jaka przyszłość go czeka tańczyłby do białego rana i wino pił do późnego wieczora. Tak daleka jest głupota człowieka, że nie wie nawet co przydarzy mu się jutro. Złe decyzje to wynik tej niewiedzy. Łatwo jest podejmować decyzje znając przyszłość. Trudno jest podejmować decyzje nie znając ich rezultatu. Złe decyzje, złe wybory, złe myśli. Głupota sięga jeszcze głębiej. Umyślne błędy, depresja, bezsenność. Głupota to studia bez dna. A gdyby tylko znał przyszłość tańczyłby do rana.
Rozpocznie jednak przygodę z ruletką codzienności. Zacznie zastanawiać się -identycznie jak robi to hazardzista – co może zrobić aby wpłynąć na rzeczywistość. Jak zmienić postępowanie. Jak zachować się lepiej. Jakiego użyć zaklęcia i podstępu. Całe życie może mu upłynąć a odpowiedzi nie odnajdzie. Życie jest jak ruletka. Ktoś zaprojektował je tak, żeby nie dało wygrać. Da trochę wygrać, trochę zabierze. Jeżeli grasz w ruletkę i nie wiesz jaki będzie wynik przegrasz i nienawidził będziesz tańca. Kiedy znasz wynik oznacza to, że jesteś królem kasyna – jego właścicielem. Tańczysz do rana bo kochasz taniec. Tajemnicy życia nie zna ani hazardzista, ani król kasyna. Ani mądry obserwator życia, ani ten który osiągnął sukces. W rzeczywistości, ten który osiągnął sukces jest najdalej od poznania prawdy o przyszłości. Ma on przekonania o zasadach rządzących codziennością. Będzie ich nauczał. A tego, który się z nim nie zgodzi nazwie głupcem. A głupcem jest jeden i drugi. Głupcem tak wielkim, że nie będzie chiało mi się z nim rozmawiać. Świat, w którym wszystko jest zrozumiane to marzenie głupców. Świat, w którym nic jest zrozumiane to świat mistrza.
Dopiero mistrz nauczy że życie jest do życia, a nie do myślenia o życiu. A kiedy
mistrz mówi o przyszłości to śmieje się ukradkiem, bo o przyszłości wie wszystko. Przyszłość trwa w nicości, a o nicości wiemy wszystko. Oto mistrz tańczący do białego rana i wino pijący bo poznał całą prawdę o przyszłości. Przyszłości nie ma i nigdy jej nie będzie. Każdy wybór, który ma do przyszłości doprowadzić powinien prowadzić do niczego. Dlatego mistrz się śmieje. Bo król kasyna mówi do niego: do niczego nie dojdziesz. A ten śmieje się bo wie, że do niczego już dawno doszedł. Wie, że niezależnie od tego co wybierze będzie tańczył. Bo każda jego decyzja prowadzi do niczego. Oto zdanie warte przemyślenia.
To osobliwa tajemnica życia. Przyszłości jeszcze nie ma, przeszłość już nie istnieje. Jedno i drugie trwa w nicości. Istnieje tylko to, co jest teraz. Wybór jest nie istotny dla tego, który wie o przyszłości wszystko. Ból jest nieobecny dla tego, który wie czym jest to co było. To błyskawiczna terapia i szybka szkoła życia. Ten, który pozna tę prawdę tańczył będzie do białego rana i pił wino do późnego wieczora. Spał będzie jak zabity, a żył tak jak gdyby zabity miał być za chwilę. Żył będzie totalnie, całym sobą tak jak gdyby przyszłość była niczym, a przeszłość nie istniała.

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze