To co fascynujące

Rewolucja Majora Toma

R

Oto propozycja interpretacji utowru. W oryginale słowa i wykonanie David Bowie. Tutaj Tymon & Transistors razem z Natalią Przybysz
Ziemia do Majora Toma

To odwieczna walka. Człowiek jako istota zawieszona pomiędzy czymś co ciężkie, ziemskie, czarne, konkretne, skończone a czymś co nieskończone niefizyczne, duchowe, wzniosłe, białe. Czymś co sprawia, że nie jesteśmy już ludźmi, ale istotami wyniesionymi.

 

Ziemia do Majora Toma
Ziemia nie daje za wygraną. Dysponuje doskonałym mechanizmem nazywanym ewolucją. Jest atrakcyjna dla człowieka, bo daje poczucie spokoju. Tego, który zatracony jest w ewolucji, dał się wciągnąć w jej skończoność można poznać od razu. Zachwycony jest on rozciągłością natury i pomysłowością kultury. Kultura to środowisko życia człowieka. Kultura z naturą prowadzi odwieczną wojnę o wpływy. Obie są narzędziami ewolucji. I jedni uwielbiają naturę, inni kulturę. W istocie są takimi samymi osobami. Kultura może dać przebłysk życia wzniosłego. Dzięki niej można wykluczyć się z ewolucji. Istnieje też inna droga…
Weź pigułki proteinowe i włóż kask na głowę
Ewolucja daje gotowe przepisy na wszystko. Wystarczy poddać się prądowi. “Położysz się w rzece i pozwolisz nieść się sile natury. Nic Ci nie grozi. Wszystko zostało już wcześniej zaplanowane. Poczuj się jak w kinie.  A przeżyjesz ciekawe życie.” Tak kusi ewolucja. Zachęca gotowością życia. Nie ma nic gorszego niż człowiek, który przestał się rozwijać i rozsiadł się wygodnie w fotelu. Zadowala się osiągnięciami ewolucji, niezależnie od tego czy jest to efekt rozwoju natury czy kultury, i żyje w przekonaniu, że on jako jednostka coś znaczy. Że życie jego ma wartość. To przykre.
Ziemia do Majora Toma (dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć)
Jednak rzeczywistość, w której żyje człowiek nie jest w pełni zdominowana przez ewolucję. Każda sytuacja daje dwa wyjścia. To do jednostki należy wybór pomiędzy ewolucją a rewolucją. Major siedzi w kabinie. To znaczy, że trwał w ewolucji. Kabina jest zamknięta, szczelna, bezpieczna. Wyjście z kabiny stanowi zagrożenie. Grozi nie wiadomo czym. Czymś nieskończonym, nieokreślonym, nowym. Nie wiadomo czym, bo wszystko to co jest poza kabiną jest niekonkretne. Major ma wybór. Znajduje się w sytuacji konkretnej. Jego wybór rozegra się pomiędzy życiem w ewolucji (kabina) lub w rewolucji (wszystko co inne niż kabina).
Odliczanie rozpoczęte, silniki pracują (pięć, cztery, trzy)
Każda sytuacja życiowa daje wybór. Ale czas na reakcję, czas na wybór jest ograniczony. Jeżeli Major nie dokona wyboru z automatu podpadnie pod ewolucję. Sytuacja jego jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo wybór nigdy nie zostaje przed nim postawiony w sposób jasny. Potrzeba wielkiej odwagi oraz intuicyjnego wglądu żeby dostrzec, że ma się rzeczywisty wybór.
Sprawdź zapłon i niech miłość Boża będzie z Tobą (dwa, jeden, staruj)
Życie mówi do człowieka głosem kobiety. Głosem pięknym. Wykonawcy utworu dobierają się idealnie. Odczuwają ważkość słów i dzielą role pomiędzy sobą w ten sposób, żeby odbiorca poczuł łagodność głosu kobiecego, dającego wybór. Glos kobiecy zestawiony jest z nieświadomością i odwagą mężczyzny, czyli tego, który stworzony został do działania. I dopiero na tym etapie życie przemawia ludzkim głosem. Wcześniej mówiła kobieta, ale mówiła w taki sposób jak gdyby słowa te wypowiadał narrator.  Powyższy wers jest pierwszym, który zostaje wypowiedziany w pierwszej osobie. To zapowiedź momentu przejścia. Dlatego zmienia się głos. Staje się bardziej zaangażowany, osobliwy. Autor słów zmienia napięcie w sposób genialny. Komunikaty zamienione zostają na poradę i przekazanie miłości Bożej. To wspaniałe przejście. Rzeczywistość podpowiada w sposób nienachalny, stonowany. Podpowiada człowiekowi to, że może ewoluować lub rewolucjonizować życie jednostkowe . Gdyby podpowiedź była bardziej stanowcza lub widoczna stałaby się raczej rozkazem. Człowiek przecież nie musi wybierać. Może oddać się ewolucji.
Tutaj ziemia do Majora Toma
I znowu komunikat. Mówi kobieta w pierwszej osobie, ale powróciła do formy narracyjnej. Chce zachować pełną obiektywność. Może człowiek nie chce wykonać tego kroku. Podjąć decyzji o odłączeniu się od świata natury i kultury. Może nie chce…
Naprawdę to osiągnąłeś
To punkt zwrotny w utworze. Major zorientował się, że ma wybór. Dokonała się w nim przemiana. Już rozumie, że to co osiągnął do tej pory nie jest jego zasługą. Rozumie, że sukcesy te są wynikiem ewolucji. Cały wysiłek był jedynie walką. Wtedy, kiedy wygrał tryumfował. Kiedy przegrał wyciągał z tego lekcję. Jednak ani jedno, ani drugie nie zmieniło jego jako człowieka. On wie, że nic nie osiągnął. Aż to teraz. Teraz jest lepszy.
I gazety chcą wiedzieć jakie nosisz koszule
Już samo uświadomienie sobie tego, że ma się wybór daje sławę. Od teraz inni patrzą na Majora z podziwem. Często nie rozumieją co się zmieniło, dlaczego Major jest innym człowiekiem. Ale patrzą z podziwem. Z zazdrością. Chcą naśladować.
Nadszedł czas, by opuścić kapsułę, jeśli się odważysz
Głos kobiety mówi już bez ogródek. Najbardziej osobowo jak tylko może. Bezpośrednio. Mówi o tym, jaki Major ma wybór. Może wyjść z kapsuły, ale musi się do tego odważyć. To zadziwiające z jaką przenikliwością ułożone są te słowa. Autor doskonale rozumie sytuację Majora. Czyżby znajdował się w tym samym punkcie?
Tutaj  Major Tom do Ziemi
Major znalazł nową przyjaciółkę. Najmądrzejszą ze wszystkich. Przyjaciółkę zwaną życiem, rzeczywistością, Bogiem.  Ona mówi głosem kobiety – to pewne. Major odzywa się do niej. Nawiązuje dialog. Ten najważniejszy w życiu. Dialog dzięki któremu będzie lepszym człowiekiem. Potrzeba głębokiej medytacji, zagłębienia się w siebie, wyciszenia żeby nawiązać dialog pierwotny. To jedyny dialog, który nadaje sens życia. Tę głębie można osiągnąć również poprzez dialog miłości. Z kimś kogo się kocha.
Wychodzę na zewnątrz
To najważniejsza decyzja w życiu Majora. Wyszedł z kapsuły. Teraz nic nie będzie już znane. A to co się stanie jest wielką niewiadomą. To pierwsze kroki na zewnątrz ewolucji. To prawdziwa rewolucja.
I lecę w najbardziej osobliwy sposób
Major doświadcza życia w najbardziej osobliwy sposób. Po raz pierwszy. Całe życie, całe doświadczenie stało się osobowe. Jest w środku Majora. Teraz cała rzeczywistość, ziemia i kosmos są istotą Majora Toma.
A gwiazdy wyglądają dzisiaj bardzo inaczej
Wszystko to, co wcześniej było znane, teraz jest inne. Major widział gwiazdy. Doświadczał życia. Dzisiaj doświadcza życia na nowo. Ono jest w nim. Dialog, który prowadzi z życiem zamienia się w tworzenie rzeczywistości. Od teraz wszystko to co wypowie w dialogu z głosem kobiety się spełni.
A teraz
Jestem w kombinezonie
Daleko ponad światem
Planeta Ziemia jest niebieska
I nie mogę nic zrobić
Major nie może niczego zrobić. Raz podjęta decyzja o przejściu w rewolucję zabiera moc i możliwości człowiekowi. Od teraz Major nie będzie mógł kontrolować swojego życia. Każdy jego krok musi być twórczy. Dodatkowo każdy jego krok będzie prowadził w nieznane. Dlatego musi zawsze postępować zgodnie ze swoim wnętrzem. Czynniki zewnętrzne przestały być powtarzalne, dlatego nie można na nich opierać osądu.
Choć jestem oddalony o sto tysięcy mil
Czuję się bardzo spokojnie
Chodzi o oddalenie od ewolucji. Od życia ułożonego, od kultury skończonej. Major doświadcza życia nieokreślonego. Takiego, które nie daje gwarancji przyszłości. Pomimo tego czuje się spokojnie. To początek oświecenia. To błogie zjednoczenie się z egzystencją
I myślę, że mój statek kosmiczny wie, którą drogą podążać
To oznaka mistrzostwa. Mistrzowie wchodu nauczają, że kiedy człowiek osiąga mistrzostwo staje się tym, w czym się szkoli. Na przykład adept władania mieczem staje się mieczem podczas walki. Kiedy to się dzieje, adept osiąga etap mistrzowski. Major jednoczy się ze statkiem. Statek wie, w którą stronę podążać.
Powiedz żonie – choć ona to wie – że bardzo ją kocham
Major przeczuwa, że nie kontroluje życia. Ma żonę, życie rodzinne, sprawy. Nie może wziąć za nie odpowiedzialności. Jego rozwój jest bezlitosny. Zmiana jest nieunikniona. Major prosi rzeczywistość o przekazanie wiadomości żonie. Ale żona i tak wie to, co Major chce jej powiedzieć. Tu nie chodzi o wiadomość. Tutaj chodzi o to, żeby pochwalić się przed światem. Powiedzieć: “zrobiłem ten krok. Straciłem wszystko oprócz miłości”. Geniusz autora słów utworu przejawia się po raz kolejny.
Ziemia do Majora Toma
Twój obwód nie działa, jest coś nie tak
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
To ostateczne odłączenie od ewolucji. Głos kobiety uprzedza o tym fakcie. Można jeszcze wrócić do starego porządku.  Wystarczy, żeby Major odpowiedział na wezwanie. Żeby naprawił obwód. W nim jednak dokonała się autentyczna przemiana. Wie, że nie wolno mu odpowiedzieć na to wezwanie. Nie robi tego. Robi coś lepszego…
“Oto jestem pływający wokół puszki
Znacznie powyżej Księżyca
Planeta Ziemia jest niebieska
I nic nie mogę zrobić. “
Przekroczył ostatnią granicę. Może jedynie opisywać swój stan. Nie może go zmienić. Zjednoczył się z rzeczywistością. Dokonał rewolucji. Rozpoczął swoje oświecenie.
Ziemia do Majora TomaZiemia do Majora Toma
Weź pigułki proteinowe i włóż kask na głowę
Ziemia do Majora Toma (dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć)
Odliczanie rozpoczęte, silniki pracują (pięć, cztery, trzy)
Sprawdź zapłon i niech miłość Boża będzie z Tobą (dwa, jeden, staruj)Tutaj ziemia do Majora Toma
Naprawdę to osiągnąłeś
I gazety chcą wiedzieć jakie nosisz koszule
Nadszedł czas, by opuścić kapsułę, jeśli się odważysz
Tutaj  Major Tom do Ziemi
Wychodzę na zewnątrz
I lecę w najbardziej osobliwy sposób
A gwiazdy wyglądają dzisiaj bardzo inaczej
A teraz
Jestem w kombinezonie
Daleko ponad światem
Planeta Ziemia jest niebieska
I nie mogę nic zrobić
Choć jestem oddalony o sto tysięcy mil
Czuję się bardzo spokojnie
I myślę, że mój statek kosmiczny wie, którą drogą podążać
Powiedz żonie “choć to wie”, że bardzo ją kocham
Ziemia do Majora Toma
Twój obwód nie działa, jest coś nie tak
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
Czy mnie słyszysz, Majorze Tom?
“Oto jestem pływający wokół puszki
Znacznie powyżej Księżyca
Planeta Ziemia jest niebieska
I nic nie mogę zrobić. ”
Tekst: DAVID BOWIE,
tłumaczenie: Tomasz Mirecki
Ground Control to Major TomGround Control to Major Tom
Take your protein pills and put your helmet on
Ground Control to Major Tom (Ten, Nine, Eight, Seven, Six)
Commencing countdown, engines on (Five, Four, Three)
Check ignition and may God’s love be with you (Two, One, Liftoff)This is Ground Control to Major Tom
You’ve really made the grade
And the papers want to know whose shirts you wear
Now it’s time to leave the capsule if you dare
“This is Major Tom to Ground Control
I’m stepping through the door
And I’m floating in a most peculiar way
And the stars look very different today
For here
Am I sitting in a tin can
Far above the world
Planet Earth is blue
And there’s nothing I can do
Though I’m past one hundred thousand miles
I’m feeling very still
And I think my spaceship knows which way to go
Tell my wife I love her very much “she knows”
Ground Control to Major Tom
Your circuit’s dead, there’s something wrong
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you “Here Am I floating round a tin can
Far above the Moon
Planet Earth is blue
And there’s nothing I can do.”
Songwriters: DAVID BOWIE

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze