To co fascynujące

Myj ręce!

M

Myj ręce! Zwyczajnie umyj je przed każdym posiłkiem, umyj jak się spocą lub zwyczajnie zabrudzą. Poza tym należy często myć zęby i dbać o świeży oddech. Tak mówią lekarze. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów zdrowotnych i zaoszczędzisz czas, i pieniądze. Dlatego myj ręce! Tej rady jestem całkiem pewien i założę się, że naukowcy dawno temu już udowodnili prawdziwość tego twierdzenia. Reszty rad pewien nie jestem, więc nie koniecznie bierz je do siebie, choć może warto się nad nimi chwilę zastanowić.

Mniej czytaj! Niezależnie od tego jak dużo czytasz, czytaj mniej. Czytaj mniej, ale czytaj teksty lepsze, piękniejsze i tylko takie, które cię poruszają. Czytaj tylko to, co wywraca twój światopogląd, z czym się nie zgadzasz lub co cię fascynuje. Nie trać czasu na przydługie czytadła lub głupie kryminały. Nie trać czasu na ciekawe opowiadania. Życie pisze najlepsze opowieści, nie prowokuj go żeby napisało coś ciekawszego od twojej ostatniej książki. Czytaj więcej filozofii. Już starożytni wiedzieli jak żyć. Kopiuj i bierz ich nauki jak swoje własne pomysły. To nie jest ani wstyd, ani kradzież. Nie czytaj gazet. Mało która przekazuje coś wartościowego, a prawie żadna nie pisze pięknym językiem. Jak już czytasz, to zacznij od wierszy, są krótkie i treściwe. Jeżeli poczujesz potrzebę czytania dalej, to przejdź do literatury pięknej.

Oglądaj dużo mniej telewizji. Tam nie ma niczego ciekawego. Całkowicie zrezygnuj z wiadomości. Bycie na bieżąco nie zmieni twojego życia nawet o jeden milimetr, a może cię tylko dobić. Pamiętaj, że w telewizji pokazują ci rzeczywistość taką, jaką chcą żebyś widział. A jeżeli już oglądasz, to pamiętaj, że jesteś manipulowany. I zawsze przełączaj na inny kanał kiedy zaczynają się reklamy. Ogranicz filmy. W nich kryją się jedynie opowiadania. Czasami przemyka fascynacja i piękno. Te dzieła, w których piękno jest zawarte, wyczujesz od razu. Bardziej słuchaj swojej intuicji. Jeżeli czujesz, że coś nie jest dla ciebie lub ci nie służy, to od razu z tego zrezygnuj.

Więcej wychodź z domu. Znajdź sobie hobby, które nie zawiera ekranu. Długotrwałe patrzenie w ekran ogłupia i rozleniwia. Walcz z lenistwem codziennie. Nie słuchaj lenia w sobie, słuchaj tego głosu, który jest bardziej subtelny, który wymaga od ciebie więcej. Zawsze myśl szeroko. Pamiętaj, że to o czym myślisz spełnia się, więc myśl odpowiedzialnie. Nie chcesz przecież żeby spełniły się twoje czarne myśli.

Zakochaj się i kochaj. Kochaj szczęśliwie lub nieszczęśliwie, ale kochaj. Kochaj i tęsknij. Tylko tak zrozumiesz czym jest dualizm. Poza tym szanuj drugą osobę. Chyba, że jest głupia. Wtedy jej nie szanuj, nie jest tego warta.

Medytuj. Medytacja to jest czas tylko dla ciebie. Usiądź lub połóż się i czekaj. Czekaj aż przyjdzie czas, w którym przestaniesz myśleć. To nie znaczy walcz z myślami. To z czym walczysz będzie rosło. Myśl i zagłębiaj się w każdą myśl. Nie skacz po tematach. Jeżeli to ci ułatwi, to myśl o oddechu. Czas błogiego stanu bez myśli przyjdzie sam. Staraj się medytować codziennie, ale jeżeli ci to nie wyjdzie, to też będzie dobrze.

Myśl o wakacjach. Często gdzieś wyjeżdżaj i próbuj nowych rzeczy. Jedz mniej. Jeżeli przyjdzie ci do głowy ciekawa myśl to zapisz ją. Jeżeli zaś przyjdzie ci do głowy coś śmiesznego, to podziel się z innymi.
Nie bierz życia na poważnie. Nawet Bóg nie jest zbyt poważny w swoich planach. Częściej się śmiej. Mniej się martw. Kiedy znajdziesz skuteczny sposób na to jak martwić się mniej, to koniecznie napisz do mnie. Też chciałbym go poznać.

Patrz na swoje ciało, kochaj je. To jest najwspanialsze narzędzie jakie kiedykolwiek będziesz posiadał. Dbaj o nie. Jedz więcej warzyw i mniej mięsa. Rzeczy mniej przetworzone są zdrowsze i zwykle tańsze. Kup sobie coś ładnego. Kupuj mniej rzeczy. Zawsze wybieraj jakość nad ilość. Co miesiąc sprawdzaj co masz i czego możesz się pozbyć. Nic tak nie otwiera umysłu jak zdrowy minimalizm. Często sprzątaj. Uporządkowane mieszkanie pomaga myśleć. Dbaj o swój wygląd, ludzie będą cię postrzegać po tym jak cię widzą. Nikt nie zauważy twojej mądrości, nie łudź się.
Jeździj zgodnie z przepisami. I tak niczego nie przyspieszysz.

Przeczytaj ten tekst więcej niż jeden raz. Często zdarza się tak, że ten leń, który jest w każdym z nas, specjalnie zapomina o sprawach najważniejszych. I pamiętaj o lekcji najważniejszej. Myj ręce!

O autorze:

Tomasz Mirecki

3 komentarze

1 × 4 =

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie