To co fascynujące

Mowa pogrzebowa czyli fascinus ADIEU¡ ↓↓↓

M

DLACZEGO WARTO DAĆ MOWĘ POŻEGNALNĄ?

1. Przemowa pogrzebowa dawana jest dla uhonorowania tego, który odszedł, jego życia, tego kim był,
2. dla tych, którzy zostali.
3. Dlatego, żeby Ci, którzy uczestniczą w ceremonii czegoś się o nim dowiedzieli.
4. Dlatego, żeby ten który odszedł miał ostatnie słowo, nawet jeżeli wypowiedziane zostanie przez kogoś innego.

JAK NAPISAĆ Mowę POŻEGNALNĄ:

Tego nauczył nas Derrida. Przemawiający ma wypowiadać słowa tego, który odszedł. Ale słów jego nie znamy. I nie poznamy już. To oczywiste. To znaczy, że dzisiaj obowiązkiem tych, którzy zostali jest mówić „za” tego, który odszedł. Mówić pięknie, mówić mądrze, mówić tak jak gdyby mówił to on sam. Tak jak gdyby mówił to on sam.

Czego potrzebuje MOWA pogrzebowa?

Przede wszystkim pamięci. Pamięci o tym kogo żegnamy. I pięknego słowa. Takiego, które wybrzmi całą mocą swoją i pozostanie w sercu naszym i naszych słuchaczy. Mowa pożegnalna, mowa pogrzebowa potrzebuje zawierać wielką dawkę odpowiedzialności. Zastanówmy się nad tym przez chwilę. Jest pytanie. Po pytaniu następuje odpowiedź. Później kolejne pytanie i kolejna odpowiedź. Wielość odpowiedzi tworzy odpowiedzialność. To słowo wytrych. My, to znaczy ci, którzy tutaj pozostaliśmy jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy od nas odeszli. Odpowiedzialni w sposób dosłowny. Odpowiadamy w ich imieniu. W ich intencji najlepszej. Odpowiadamy na pytania, opowiadamy historie. Jesteśmy ich przedstawicielami tutaj. Póki jesteśmy.

MOWA pogrzebowa.

Usługa pisania przemowy pogrzebowej skierowana jest do tych, którzy chcą pożegnać najbliższego pięknym słowem, piękną myślą, pięknym przekazem i w końcu – piękną przemową. Pisanie przemów to osobna sztuka, w której się specjalizuję. Do napisania dobrej przemowy potrzebuję porozmawiać z najbliższymi, dowiedzieć się kim był człowiek, który odszedł. Co robił, jaki był na co dzień. Jest to relacja pomiędzy mną a tymi, którzy żegnają bliską im osobę.

 

 

To co fascynujące

Koszyk

Ładowanie...

Śledź mnie :)

W mediach społecznościowych też się udzielam. Ale rzadko, żeby nie spamować, ale zachęcam, żeby mnie śledzić :)

Tomasz Mirecki

Filozof i pisarz. Szuka piękna i mądrości, ale piękno uznaje za najwyższą wartość.

Instagram