To co fascynujące

Ludzie lepsi

L

Obietnica wolności słowa to łatwa manipulacja. W tę obietnicę wierzą umysły najsłabsze.
Te same umysły będą broniły tej idei do śmierci. I opowiadali będą swoim dzieciom o heroicznej walce o wolność słowa. Że wygrali i teraz mogą mówić to co chcą. Śmieją się z nich mocni umysłem. Śmieją się i twierdząco kiwają głową. Gratulują im wygranej. Ściskają dłonie. W milczeniu pamiętają, że to nie wolność słowa, a wolność myśli zawsze była wartością. Bo ten, który nie myśli będzie walczył o słowo. A ten, który nie mówi będzie walczył o wolność działania. Pierwszy nie równy drugiemu. Drugi nie równy trzeciemu.
Te trzy wolności zapętlają się jak w zaklętym kole samsary. Wolność słowa. Najbardziej prymitywna. Podstawowa. Marzy o niej człowiek społeczny. Nie będzie z niej korzystał, ale chce czuć możność. Nie zmieni to jego życia, nie sprawi, że będzie lepszym człowiekiem. Ale będzie czuł się swobodny. Wolność działania. Marzenie każdego przywódcy. On już rozumie, że wolność słowa niewiele znaczy. Że jest co najwyżej narzędziem manipulacji. Poczuł władzę nad tymi, którzy walczą o słowo. Wiedział, że może nimi rządzić. Od tej pory wykorzystał ich do tego żeby mu służyli. Wolność działania doprowadzi go do władzy. Wtedy umrze jego dusza a jego ciało i umysł staną się zachłanne jak nigdy przedtem. To najgorszy typ człowieka. Człowiek, który podąża za wolnością słowa jest od niego lepszy, on ma jeszcze duszę. Ale obaj muszą się wiele nauczyć.
Bóg obiecał, że wszyscy ludzie są wobec niego równi. Ale czy wobec Boga zwierzęta nie są tak samo równe jak ludzie? Czy mrówka i żuk nie są identyczne dla słonia? Tak jak człowiek i małpa nie są identyczne dla stukrotne większego olbrzyma, tak też ludzie są równi wobec Boga. Ale tylko najgorszy i najgłupszy wśród ludzi mógł przekręcić słowa boskie i powiedzieć: ”wszyscy ludzie są równi względem siebie”. A jego poddany, ten który wywalczył wolność słowa, powtórzy to za nim i tupnie nogą. Dzisiaj potrzeba nowej nauki. Dwa tysiące lat nauczano o równości ludzi wobec siebie. Dzisiaj nauczam o tym, że są ludzi lepsi i gorsi. Są równi wobec boga, ale nie są równi wobec siebie. I jeszcze. Są ludzie lepsi, tacy którzy powinni rządzić innymi poprzez to, że są lepsi. Są ludzie gorsi, którzy powinni poddać się rządom i którzy powinni służyć. Którym powinno się zabrać głos i zniewolić ich. Których powinno się nauczyć odpowiedniej pracy i przymusić ich do bycia narzędziem.
Trzecia wolność – wolność myślenia. Oto cecha ludzi najlepszych. Oto cicha potega ducha, która od zawsze rządziła w świecie bez użycia siły. To ludzie, którzy stoją w bramie do wolności ducha – czystego oświecenia. Człowiek słowa nie odważył się działać. Człowiek czynu nie odważył się myśleć. Człowiek myślenia osiągnął wszystko wcześniej niż zdążył poprosić. Tylko myślenie stanowi wyzwanie godne człowieka. Daje możliwość przekroczenia granicy spraw codziennych. I to jedyna cecha, którą charakteryzuje się człowiek lepszy. To władca, który nigdy nie upomni się o tytuł. To człowiek, który ciągle jest w mniejszości. Ciężko spotkać go na swojej drodze. Ale spotkanie go nie zmieni niczego. Nie da się naśladować oryginalności myślenia. Ludzie dzielą się lepszych i gorszych, oto pierwsza zasada człowieka myślącego. Władza, czyn i sprawy życia doczesnego zakrzywiają myślenie, oto druga zasada człowieka myślącego. Przyjmij je lub je odrzuć, oto pierwszy krok.

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze