To co fascynujące

Krótkie opowiadanie o tym co jest słuszne, a co słuszne nie jest.

K


Opowiadanie o tym, że wszystko co się dzieje jest dobre i złe jednocześnie, i o tym, że nie da się jednoznacznie ocenić o słuszności zdarzeń, poglądów, decyzji czy czegokolwiek innego. Również o tym, że lepiej nie przesądzać zbyt wcześnie, czy to co się wydarzyło jest dobre, czy raczej złe jest.
Żył kiedyś we wsi wieśniak. Stary zwieśniaczony wieśniak. I jak na wieśniaka przystało miał on sąsiadów, też wieśniaków. Pewnego razu koń uciekł mu do nieskończenie wielkiego lasu.
– Oj to wielki pech – powiedzieli jego sąsiedzi, wieśniaki.
– Możliwe, że tak – odpowiedział im stary wieśniak.
Następnego dnia koń wrócił i przyprowadził ze sobą siedem dzikich koni.
– O! To wielkie szczęście – powiedzieli jego sąsiedzi, wieśniaki.
– Możliwe, że tak – odpowiedział stary wieśniak.
Kolejnego dnia, syn starego wieśniaka, młody wsiurek, postanowił ujarzmić dzikie konie, ale kiedy je ujeżdżał, złamał nogę.
– To nieszczęście – powiedzieli wieśniaki, którzy mieszkali w domach sąsiednich do starego wieśniaka i jego syna, młodego wsiurka.
– Możliwe, że tak – powiedział stary wsiur, bohater tej opowieści, który mieszkał na wsi, miał syna wsiurka i sąsiadów wieśniaków.
Ale kolejnego dnia przyszli wojskowi zaciągnąć całą wioskę wieśniaków na wojnę. Nie wzięli starego wieśniaka bo był za stary. Nie wzięli też młodego wsiurka, bo ten miał złamaną nogę.
– Ale masz szczęście – tak mówili wieśniacy, sąsiedzi starego wieśniaka.
– Możliwe, że tak – odpowiedział im stary wieśniak.

O autorze:

3 komentarze

  • A to dlatego, że wieśniak (zapewne każdy człowiek mógłby nim być) był osobą nienarzekającą na swój ziemski żywot. Brał życie takie, jakie jest. Nie wojował z nim. Przyjmował wszystko, co mu zsyłał los. Obojętnie z której strony patrzeć… I tak mu wszyscy zazdrościli. A to dlatego, że nie narzekał. Nie biadolił. Nie złorzeczył. Nie szukał winy w innych. Warto by wziąć z niego przykład. Skorzystać z jego podejścia do życia. A i potrzeby miał minimalistyczne. Niewiele mu do szczęścia brakowało. Jego sposób na życie przypomina mi słowa z wiersza Emily Dickinson: „Skoro nie mogłam mieć Wszystkiego – / Nie dbałam o brak mniejszych Rzeczy”. Przypowieść o postawie wieśniaka pozostaje – chyba – zawsze aktualna. A może tak trzeba? Trzeźwo i po codziennemu, zwyczajnie patrzeć na sprawy.

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze