To co fascynujące

Kochajmy głupców!

K

Żeby z głupkiem się nie kłócić wie każdy. Popularna argumentacja brzmi tak: nie kłóć się, bo głupek sprowadzi cię na swój poziom i pokona doświadczeniem. Ale w tym wnioskowaniu ukryta jest głębsza prawda. Aby ją zrozumieć, wyobrazić należy sobie obraz, cały biały a na samym środku wielka czarna kropka. Albo na odwrót – czarny obraz z białą kropką w środku. Albo przemyśleć piękną walkę światła z ciemnością. Kto doświadczył wschodu słońca nad wysokimi górami lub nad horyzontem morza wie, że nie patrzy się w czarną otchłań, ale wyczekuje się tego najmniejszego promyka światła. A chwile kiedy jednocześnie występuje noc z dniem są najciekawsze. Kto pamięta o nocy w samo południe słonecznego dnia? Albo kto myśli o zdrowiu swojej ręki, kiedy ta akurat nie jest złamana. No właśnie – to w kontraście leży natura rzeczy.

Ten obraz z czarną kropką ma sens jedynie wtedy, kiedy w jej tle jest kolor biały. Więcej. Czarna kropka jest widzialna dzięki temu właśnie, że dominuje ją jej przeciwieństwo. Zamykam oczy i wyobrażam sobie ten obraz. Dlaczego ta kropka nie walczy z tłem. Dlaczego nie przekonuje, nie mówi: bądź czarne tak jak ja. Dlaczego? Kropka jest cała czarna, tło całe białe. Ona jest idealna, dumna z siebie, dostojna. Trudno zrozumieć dlaczego nie chciałaby namówić całej materii, która ją otacza do tego, żeby była taka jak ona. Późno to zrozumiałem. A mówiąc późno mam zawsze na myśli – za późno. Gdyby kropka namówiła resztę obrazu by ten stał się czarny, to ona sama by zniknęła. Kiedy słońce wzejdzie na godzinę dwunastą, nikt nie pamięta o nocy. Kiedy człowiek jest całkiem zdrowy, nie myśli o chorobach. W dualizmie ukryte jest piękno jednostki.

Dlatego mówię: nie kłóć się z głupkiem. Nie daj Boże, ten głupek, nauczy się czegoś od ciebie i będzie o jeden krok mądrzejszy. Tło zamiast białego stanie się szare. Kropka nie będzie już tak wyraźna, tak dostojna, tak piękna. Nie kłóć się z głupkiem, bo to dzięki niemu jesteś ty, tak różny od niego. I to w twoim najlepiej pojętym interesie jest, żeby głupek pozostał głupkiem. Więc chwalić należy nieuctwo, wiedzę pochodzącą z internetu, arogancję i butę, i chamstwo, i zakute łby, i pustactwo. Oj chwalić należy i uwielbiać, niech się rozwijają i kwitną nam naokoło przekonania o tym, że kapitalizm jest piękny, że lud ma rację, i że człowiek masowy jest mądry, a ludzie są sobie równi. Kiwać głową należy w towarzystwie, w którym chwali się te poglądy, a jak się głupki odwrócą, to mrugać okiem gdyż obraz staje się bardziej wyraźny, kropka czarniejsza, a tło jest bielsze.

Wojna z głupkiem nie opłaca się z przynajmniej dwóch następujących powodów. Jeżeli nie uda ci się z nim wygrać, nie uda ci się go poskromić, to on zradykalizuje się jeszcze bardziej. A poprzez radykalizację rozumiem głupotę. To znaczy, że stanie się jeszcze głupszy niż był, a twoje piekło się powiększy. Jeżeli jakimś cudem pozbędziesz się z życia tego głupka, wytłumaczysz mu tak, że zmądrzeje, a ty nauczysz się radzić sobie z głupotą innych, to wiedz, że za rogiem czyha jeszcze większy głupek, którego głupota przerasta wszelkie wyobrażenia o tym jak głupim być można i on, ten głupiec do potęgi, już czeka żeby zalać cię potokiem słów. Więc tak czy inaczej skazany jesteś na głupca, który będzie ci towarzyszył by robić dla ciebie tło i kontrast.

Ostatnia myśl na koniec. Wiesz dlaczego jest tak, że kiedy patrzysz na ten obraz z kropką, to myślisz, że tematem jest właśnie ta kropka, a nie jej tło? Przecież kropki jest mniej, a tła znacznie więcej. Ale kropka jest w centrum, jest czymś, do czego należy dążyć, jest celem. Nikt nie przejmuje się masą, interesujące jest jednostkowe piękno. Ot co.
Daliśmy się zwieść hipnozie, że wszystko musi być pozytywne. A przecież negatyw jest źródłem pozytywu. Skąd wiedziałbyś, że pozytywne istnieje gdyby nie negatywne. Dlatego ciągłe wzywanie do pozytywnego myślenia to nonsens. A świat bez głupców nie zawierał by w sobie mędrców. Więc jeszcze raz: kochajmy głupców!

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

three × one =

To co fascynujące

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie