To co fascynujące

Budda powiedział, że mądrość rodzi się, gdy porzucimy pragnienia.

B

Ten, kto porzuci pragnienia, osiągnie nirwanę. Nirwana oznacza wybuch. Jest tym samym co wydech. Przeciwieństwem wydechu jest wdech. Porzucenie pragnień i wydech są tym samym.

Ale spróbuj zatrzymać oddech po wydechu. Nie da się, ciało weźmie kolejny wdech. Jeżeli mu zabronisz, zbuntuje się, twarz zrobi się czerwona a ból wewnątrz będzie tak silny, że przezwycięży twoją wolę i ciało weźmie kolejny oddech.

Jakbyś zaś chciał wziąć oddech i zatrzymać powietrze w płucach, uda się tylko na chwilę. Branie oddechu podobne jest do osiągania sukcesów. Cykl oddechu – wdech jako pożądanie i wydech jako mądrość – można by inaczej nazwać życiem. Nie przywiązuj się ani do rzeczy, ani do mądrości. Jedno i drugie przychodzi automatycznie jak wdech i wydech.

Budda powiedział, że mądrość rodzi się, gdy porzucimy.

Byłaby to prosta lekcja, gdyby nie problem niepożądania. Jeżeli chcesz porzucić pragnienia, to pragniesz niepożądania. Przypomniała mi się przypowieść zen. Chcę zostać mistrzem tak jak ty, mówi uczeń do mistrza. Zajmie to dziesięć lat, odpowiedział mistrz. Będę pracował po nocach i poświęcę się temu cały, zapewnił uczeń. W takim wypadku, zakończył rozmowę mistrz, zajmie to dwadzieścia lat.

Budda powiedział.

Po prostu płyń. Osoba, która osiągnie stan nirwany, odczuwa spokój, wyzwolenie. Nirwana to przeniesienie się w nicość. Jeżeli chcesz przeżyć dobre życie, nie przywiązuj się, odpuść. Nadmierne przywiązywanie się, dusi.

O autorze:

Tomasz Mirecki

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze