To co fascynujące

Ludzie zdania własnego

L

Nudzą mnie ludzie zdania własnego. Mają zdanie nie zamoczone w wiedzy. Bo informacja przeczytana to nie od razu wiedza. Mylą ludzie posiadanie informacji z wiedzą o świecie. I kłócą się z tymi, którzy mają informację inną. I kochają się w informacjach, utożsamiają się z nimi. Oto obraz człowieka ciemnego, nudnego, niewartego rozmowy.
Otoczeni narzędziami do natychmiastowego sprawdzenia danej informacji. Mają przekonanie, że owy dostęp daje wiedzę. Dlaczego więc nie władają światem? Przecież wiedza dać może władzę, pieniądze i chwałę. Ludzie zdania własnego są tak prymitywni, że nie rozróżnią pojęć wiedzy i informacji. Wiedza jest złożeniem wielu informacji w czasie i przestrzeni, poparta znaczeniem słów i wiedzą o rzeczach podstawowych. Obejmuje swoją rozciągłością możliwie najwięcej wątków pobocznych. Informacja to ledwie zlepek tego co wydarzyło się w danym momencie. Dająca się zapisać w jednym zdaniu, tytule, reklamie.

A mnie drażni wszystko. Ci afirmatorzy życia, którzy przyjmują informacje jak leci. Drażnią mnie swoim poglądami i tym, że muszą je wypowiedzieć na głos. I drażnią mnie ci, którzy jedzą opinie na śniadanie. Muszą mieć wypracowane zdanie w każdym temacie. Drażnią mnie ci piewcy opinii. Oczytani tacy. Szukają opinii w gazetach, w książkach lub w informacjach latających nad głowami. I te ich opinię oparte na informacjach. Czy nie nauczył ich żaden mistrz, że opinię opiera się na wiedzy?

A wiedza to czarodziej milczący. Im więcej wiedzy tym bardziej milczący człowiek. Odpowiada tylko zapytany. Nie udziela rad. Nie narzuca własnego zdania. Jego wiedza oparta jest na informacjach historycznych. Ma wgląd w całą naturę rzeczy, widzi szeroko, myśli obiektywnie. Bez szału i podniety. Otacza swoją wiedzą każde zdarzenie jednostkowe. Potrafi je zestawić z tym co było. Widzi zależności. Nigdy nie mówi o przyszłości. Oto człowiek wiedzy. Ostrożny. Wie, że rzeczywistość jest tak dalece skomplikowana, że życie jednego człowieka nie wystarcza na to, żeby prawidłowo opisać jakieś zjawisko. I najważniejsze. Wiedza jest zawsze ograniczona. Nie ma ludzi wszechwiedzących. Mistrz wiedzy wybranej ostrożnie przekazuje ją drugiemu. Ale jedynie jej wycinek, ten, w którym czuje się kompetentny. O innym nie mówi nic. A o jemu znanym kawałku rzeczywistości mówi mało, po cichu, prywatnie.

Kiedy spotka się na swojej drodze człowieka wiedzy należy milczeć i słuchać. Zawiesić swoje poglądy. A w szczególności te, które oparte są na informacjach. Należy jedynie zadawać pytania. I chłonąć. Chłonąć jak najwięcej. Czytać między wierszami. Wtedy dajemy sobie małą szansę na rozwój.
Niejednokrotnie widziałem dyskusję pomiędzy człowiekiem wiedzy a człowiekiem informacji. Zderzenie spokoju z agresją. Mądrości z ignorancją. Wiatru z burzą. Spokój się wycofuje przy pierwszej okazji. A agresja cieszy się z wygranej. Wygrał, bo pozostał przy swoim zdaniu. Nie śmiałem się wtedy. Poczułem niesmak w ustach, musiałem przepić.

O autorze:

Tomasz Mirecki

Filozof i pisarz. Szuka piękna i mądrości, ale piękno uznaje za najwyższą wartość.

Dodaj komentarz

To co fascynujące

Koszyk

Ładowanie...

Śledź mnie :)

W mediach społecznościowych też się udzielam. Ale rzadko, żeby nie spamować, ale zachęcam, żeby mnie śledzić :)

Tomasz Mirecki

Filozof i pisarz. Szuka piękna i mądrości, ale piękno uznaje za najwyższą wartość.

Instagram